A sample of recent graduate credits and achievement

Recent Cinema Releases

Mary Shelley Editor Alex Mackie
Jurassic World: Fallen Kingdom  Concept Artists Max Berman & Kim Frederiksen;
Art Director Marco Anton Restivo; Assistant Art Director Tom Goodwin;
Stand By Art Director Huw Arthur; Draughtspersons Will Houghton-Connell & Sara Taddei;
Layout Artist Jake Ferris; Assistant Colourist Sara Buxton; Location Marshall Hannah Cole
Solo: A Star Wars Story Production Sound Mixer Stuart Wilson;
2nd Unit Boom Operator Michael Lee Taylor;
Second Assistant Sound: Dailies Joanna Andrews; 
Art Directors Oliver Carroll, Stephen Swain & Tom Weaving;
Assistant Art Director Patrick Harris; Art Department Assistant Joelle Aoun;
Draughtspersons Olivia Muggleton, Andrew Tilhoo & Paul Savulescu;
Art Department Assistant [Dailies] Paula Gimenez; Lighting TD Boyan Baynov;
Layout Artist Jake Ferris; Visual Effects Artist James AJ Miller
On Chesil Beach  Editor Nick Fenton
Sherlock Gnomes Sound Effects Editors Dayo James & Robert Malone;
Assistant Sound Editor Sashko Potter Micevski;
Art Department Assistant Inês Lourenço. Entebbe;
Sound Effects Editors Dayo James & Robert Malone; 1st Assistant Sound Tom Harrison;
Production Coordinator Lawrence Mason; Matchmove Artist Sarah Byers;
Set Decorator/Draughtsperson: Dailies Jacqueline Blundell
How to Talk to Girls at Parties Production Coordinator Hussain Ahmed;
Production Manager for Film4 Kasia Malipan; Runners Jana Kovacova & Sorcha Bradford
The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society Composer Alexandra Harwood;
Rerecording Mixer Markus Moll; Boom Operator Jo Vale; Assistant Colourist Sara Buxton
Every Day  Production Designer Matthew Davies
Funny Cow  Producer [For Head Gear Films] Daniel Negret
Isle of Dogs  Editor Ralph Foster; Digital Compositor Gillian Simpson;  
Animators Frej Bengtsson, Quentin Haberham, Steve Warne, Adam M Watts
& Laura Tofarides
Pacific Rim Uprising Digital Compositor Kia Coates; 2D Sequence Supervisor Chris Gooch
Tomb Raider  Co-Editor Tom Harrison-Read; Assistant Set Decorator Yasmin Al-Naib;
Draughtsperson Isona Rigau; Location Marshall Hannah Cole
My Generation Producer Fodhla Cronin O’Reilly; Supervising Sound Editor Jason Price
Annihilation  Concept Artist Elo Soode; Assistant Sound Editor Dayo James; 
Sound Effects Editor Robert Malone; Visual Effects Producer Carlos Ciudad;
Senior Compositor Dillan Nicholls; Location Marshall Sonia Hoogenstraten;
Digital Compositors Adam Arnot & Chris Gooch;
Digital Intermediate Operator Andrew Scattergood
You Were Never Really Here Writer/Director/Producer Lynne Ramsay; DoP Thomas Townend;
Sound Designer/Supervising Sound Editor Paul Davies; Additional Sound Editor Morgan Muse
Early Man Director/Story/Producer Nick Park; Senior Storyboard Artist Richard Phelan;
Animators Gareth Love, Raul G Eguia, Marie Lechevallier, Emanuel Nevado,
Maria Moreira Castro, Maria Ribas & Laura Tofarides;
Assistant Animators Suraya Raja, Alex Crowley, Hywel Roberts, Adam M Watts;
CG Animators Lian Mattson & Marta Arisa Clotet
Darkest Hour  Composer Dario Marianelli; Editor Valerio Bonelli;
Assistant Art Director Isona Rigau; Set Designer James Collins;
Scoring Assistants Jessica Jones & Tim Morrish; Production Coordinator Lawrence Mason
Paddington 2 Composer Dario Marianelli; Scoring Assistants Jessica Jones & Tim Morrish;
Concept Artist Elo Soode; Art Director [Additional Photography] Dominic Hyman;
Art Department Assistant Jelle Rebry; Digital Compositors Luke Hardisty & David Sheldon;
Digital Lab Operator Carl Thompson; Sound Mixer Danny Hambrook;
Sound Effects Editors Dayo James & Robert Malone; Cashier Marta Henriquez
Suggs: My Life Story  Director Julien Temple
Molly’s Game (Released 1st January) DoP Charlotte Bruus Christensen
Star Wars: The Last Jedi  Production Sound Mixer Stuart Wilson;
Boom Operator Tom Fennell; Compositor Adam Arnot;
Compositing Supervisor Dan Snape; Location Coordinator Caterina Boselli;
Stand-By Art Director Huw Arthur; Concept Designer Kim Frederiksen;
Concept Artist Tim Browning; Junior Set Designer Paul Savulescu
Film Stars Don’t Die in Liverpool DoP Ula Pontikos; Supervising Art Director Tom Weaving;
Supervising Sound Editor Paul Davies; Supervising Dialogue & ADR Editor Ian Morgan;
Dialogue Editor Jens Rosenlund Petersen
Loving Vincent Producer/Co-Writer/Co-Director Hugh Welchman;
Rerecording Mixer Markus Moll; Boom Operator Alex Bryce
Justice League  Art Department Assistant Owen Robertson
The Snowman  Set Decorator Tatiana Macdonald;
Production Coordinator Lawrence Mason; Assistant Production Coordinator Sofia Guiotto
Blade Runner 2049  DoP Roger Deakins
Goodbye Christopher Robin  Sound Assistant Victoria Lockwood
Kingsman: The Golden Circle  Art Directors Gary Jopling & James Morrall;
Assistant Art Directors Patrick Harris & Jane Harwood; Junior Draughtsman Andrew Tilhoo;
Art Department Assistants Irene Dimarca & Gareth Sprey; Sound Designer Rob Prynne;
Assistant Sound Editor Rob Turner; VFX DoP Nigel Stone;
Sound Assistants Joanna Andrews & Jodie Campbell; Assistant Colourist Sara Buxton;
Digital Compositors Ross Allen, Luke Hardisty & Nicholas Zissimos;
Asset Coordinator Rebecca Gibson;Set PA: AP Second Unit Sorcha Bradford

Recent TV Highlights

Tabula Rasa Writer Christophe Dirickx
Troy: Fall Of A City Editor Nicolas Chaudeurge; Compositor Bence Varga
Silent Witness Series XXI DoP Vanessa Whyte; Sound Mixer Ronald Bailey;
Sound Assistant Nik Stojkov
Doc Martin Series VIII Sound Effects Editor Vicente Villaescusa
Doctor Who Series X Director Bill Anderson; DoP Stuart Biddlecombe
Black Mirror Series 4 
Episode Crew:
USS Callister  Director Toby Haynes; DoP Stephan Pehrsson, Foley Editor Dario Swade,
Boom Operator Kyle Pickford, Compositors Saruta Pisanwalerd and Bas Chatmaleerat;
Floor Runner Misia Pawlowska
Hang the DJ  DoP Stuart Bentley; Foley Editor Dario Swade
Metalhead  Sound Assistant Maddie Quarm
Black Museum  Foley Editor Dario Swade

Call The Midwife Series VII Cinematographer Stuart Biddlecombe;
2nd Assistant Sound Joanna Andrews; Sound Assistant Michael Sinden
McMafia  Sound Recordist Ivor Talbot; Art Department Assistant Tom Coxon
Sound Editor Robert Malone
Inside No 9 Production Designer Dennis De Groot; DoP Stephan Pehrsson
Peaky Blinders Series IV Key Boom Operator Sarah Howe
Strictly Come Dancing  Production Runner Jamie Minty
Liar Production Designer Antonia Lowe
Bad Move Production Designer Dennis De Groot
Doctor Foster Series II   Composer Stuart Earl; Sound Mixer Billy Quinn
Victoria Series II Cinematographer John Lee; Editor Annie Kocur;
Composer Martin Phipps
Game of Thrones Series VII Supervising Art Director Christina Moore;
Concept Artist Jessica Sinclair;
Special Effects Technicians Jennifer Groves & Jack Longmate
Broadchurch Series III Director Lewis Arnold; Cinematographer Carlos Catalan;
2nd Unit DoP Vanessa Whyte
Trust Me Cinematographer Kate Reid; Editor Paulo Pandolpho
Twin Peaks: The Return Art Director Cara Brower
In The Dark DoP Sam Care; Editor Hazel Baillie; Rerecording Mixer Martin Jensen
Vlogglebox Sound Mixer Matthew Share
Taboo Re-recording Mixer Stuart Hilliker
Apple Tree Yard Writer Amanda Coe; Editor Paulo Pandolpho;
Re-recording Mixer Martin Jensen
Rillington Place Composer Stuart Earl
The Crown Editor Una Ni Dhonghaile; Sound Rerecording Mixers Stuart Hilliker; 
& Martin Jensen; Digital Compositor Victor Tomi; 
Additional VFX Supervisor: On Set Jorge Canada Escorihuela
The Young Pope Consultant Producer Lorenzo Gangarossa
Victoria DoP John Lee; Editor Daniel Greenway; Art Dept Assistant Laura Mickiewicz;
Post-Production Co-ordinator Katherin Pearl; Series/Title Music Martin Phipps;
Additional Music Natalie Ann Holt
Poldark DoP Cinders Forshaw; Sound Effects Editor Vicente Villaescusa; 
Assistant Composer Arran Price; 2nd Assistant Sound Natasha Roper;
Compositor Felipe Olid Guerrero
Our Girl Series II Composer Ben Foster; Location Manager Phil Gates;
Boom Operator Jon Boothroyde; Assistant Sound Editor Vicente Villaescusa
The Living And The Dead Creator/Executive Producer/Script Ashley Pharoah; Writer Simon Tyrell; 
Cinematographer Suzy Lavelle; Editor Alastair Reid; Editor Daniel Greenway;
Digital Compositors Felipe Olid Guerrero & Graham Dorey 
Peaky Blinders Series III  Boom Operator Liam Cotter
Game of Thrones Series VI Concept Artist Jessica Sinclair; Special Effects Assistant Jennifer Groves
Wallander Series IV Composer Natalie Ann Holt; Editor Una Ni Dhonghaile
Marcella  DoP Urszula Pontikos; Assistant Art Director Jacqueline Blundell;
Sound Assistants Juan Montoto Ugarte & Nina Rice
Thirteen  Editor Hazel Baillie; Composer Jon Opstad; Rerecording Mixer Martin Jensen;
FX Editor Alex Ellerington
Fresh Meat  Director Jamie Jay Johnson
Gotham Series 2  Executive Producer Danny Cannon
Wolf Hall DoP Gavin Finney; Sound Recordist Simon Clarke (tutor)
Grantchester Series 2 Production Co-ordinator Bryony Baily
Bear Grylls: Mission Survive  Executive Producer Tom Sheehan
Gogglebox Series 7  Sound Mixer Matthew Share
War and Peace  Composer Martin Phipps; Rerecording Mixer Stuart Hilliker; Boom Operator Vytautas Kizala
Dickensian Sound Mixer Billy Quinn; Digital Compositor Felipe Olid Guerrero
Mr Selfridge Series 4  Director Fraser MacDonald; Assistant Production Co-ordinator Sofia Giuotto
Jericho  Director David Moore; DoP Maja Zamojda; Compositor Felipe Olid Guerrero